Kadın Olmak, “Kolsuz” Agop Hoca ve Anneler Günü

7

“Anne” olmak kavramının çocuk sahibi olmak ile değil, kadın olmak ile ilgili olduğunu düşündüğümü biliyorsunuz. Kadının sevdiğine, sevdiklerine kol kanat germesi ile ilgili. Evet kabul ediyorum benzer bir durum biz erkekler içinde geçerli ama kadının ki farklı.
Öylesi bir sevecenlik, fedakarlık ve kocaman sarılma barındıran bir duygu ile sahiplenir ki kadın sevdiğine, bu sahiplenmenin en belirgin ve en göz önünde olanını çocuğuna karşı sere serpe sergilediğindendir “analık” diye adlandırılır.
Oysa bu, “kadın olmak” ile ilgilidir.
Aşağıdaki satırlar Prof. Dr. Agop Kotoğyan’ın emeklilik töreninde 87 yaşındaki annesine aittir. Lütfen okuyun ne demek istediğimi, sadece çocuğuna değil ama yaşama ve onu paylaştığı herkese olan sevgiyi, sevgisini hissedecek, dokunacaksınız.
“Ciğerim Agop. Baban da okuma yazma bilmez idi, ben de. Sen, okudun. Sen hep okudun ve çok çalıştın can parçam. Biz fukaraydık, senin yaptığın şu çok zor yolculukta yanına yetecek kadar azık koyamadık.
Bak, burada da açıklıyorum, herkes duysun: Oğlum, sana yeterince yardım edemedik ve ben hep üzüldüm buna. Pek belli etmezdi ama baban da buna çok üzülmüştü. Ama, sen bizim yüzümüzü hiç kara çıkarmadım. Her zorluğun üstesinden geldin. Garip kuşun yuvasını yapan Allah, uçmak istediğini anlayınca sana kanat taktı.
Ciğerim Agop, çok çalıştın, çok yoruldun. Sana biraz istirahat et diyeceğim ama biliyorum ki beni dinlemeyeceksin. Şimdi, biraz hastayım ama sen biliyorsun ki yanındayım. Bilesin ki anacığın seninle iftihar ediyor. Baban da şimdi yukarıdan sana bakıyor ve gülüyordur. Ciğerim benim, senin o kara gözlerinden öpüyorum.”
Tüm kadınların anneler günü kutlu olsun. Yaşam sizinle varoldu ve devam edecek… #iyikivarsinanne
Sevgi ve saygı ile
İyi ki varsınız…
Not: Şiir Cahit Zarifoğlu’na aittir. Adı “Çalışan anne”. Ancak öylesi kısa ve vurucu bir şiir ki ben hep, kişinin “en çok sevdiğine” dair olduğunu düşünmüşümdür. Paylaşmayı çok istedim.
Not: Prof.Dr. Agop Kotoğyan’ şahsen tanımasam da çok sevdiğim dostlarımdan, meslektaşlarımdan sıklıkla dinlediğim ve gıyabında tanıdığım hoca gibi hocalardandır. Aşağıdaki linki tıklarsanız, benimde büyük bir zevkle okuduğum söyleşiyi okuyabilir ve bu müstesana indanı yakından tanıya bilirsiniz.
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=296123
Not: Pek çok hastam, arkadaşım, dostum anneler günü mesajınız yok bu yıl dediler. Özür dilerim. Gerçekten yok zira toplu msj sistemindeki hukuki düzenlemeleri tamamlayamadım. Umarım Allah uzun ömür verir bir daha ki sene anneler günü msl’larımı paylaşabilirim. Bu sene için beni mazur görün.

10 Mayıs 2015 tarihinde Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 09 Şubat 2017 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.