Suda Doğum Hakkında Yıllar Sonra Gerçekler…

13

Suda Doğum Hakkında Yıllar Sonra Gerçekler…

Konu ne kadar ilginizi çeker bilmiyorum ama en azından bizim için bazı gereksiz spekülasyonlara son vermesi açısından önemli.

Geçen haftalarda bizler seçim falan uğraşırken, Amerika’da Jinekoloji ve Pediatri Dernekleri “Suda Doğum” hakkında açıklama yaptı.

Ülkemizde ekonomik şartlar nedeniyle pek popüler olamasa da, bazı hastaların ısrarla sorduğu, yurt dışında yaşayan arkadaşları ve yakınlarından duydukları nedeniyle öykündükleri, hatta benden duymayın ama hastane sahibi bir meslektaşımızın hesapsız kitapsız yaptığı yatırımlar ve sonunda hastanesini devretmek zorunda kalmasına neden olan etkenlerden biri olarak oldukça spekülatif bir yöntemdir “suda doğum”

Bunda 1 hafta önce American Academy of Pediatrics (AAP) ve American College of Obstetricians and Gynecologists anlayacağınız Amerika’nın Çocuk hastalıkları ve Jinekoloji alanındaki dernekleri bir komite kurarak “suda doğumu” değerlendirdiler ve “kötü bir fikir” olduğuna karar verdiler.

“Normal” yoldan doğumun (dikkat ederseniz normal doğum demedim zira doğum eylemini normal olarak nitelendirmek biraz naif bir bakış açısı) suda gerçekleşmesi gerçekten ciddi bazı riskler içeriyor.

Peki bunca zamandır neden suda doğum için uğraşıldı derseniz, aslında doğumun ilk evresinde yani rahim ağzının açılmaya başlaması ile tam açık olduğu dönem sırasında, gebenin bir havuzda ağrı çekmesinin, ağrı şiddetini azalttığı ve bu evrenin kısalmasını sağladığı bazı yayınlarda iddia edilse de, çocuk açısından hiç bir avantaj sağlamıyor.

Ancak yine de bu dönemde gebenin suyun içinde kalması ve bu süreç içinde su içinde ağrı çekmesinin bazı avantajlar sağladığı gerçek.

Sorun doğumun yani çocuğun başının perinede görüldüğü ve annenin çocuğunu kucağına aldığı doğumun 2.evresinin suda yaptırılmasında.

Çocukta solunum depresyonu ve “boğulma”ya neden olan bir dizi komplikasyona sebep olabileceği biliniyor.

Yıllar sonra ve onca spekülasyon sonucunda gebenin su içinde ağrı çekebileceği ama asla doğum yapmaması gerektiği anlaşılmış oldu.

Sevgi ve Saygı ile..

Kaynaklar

1. American Academy of Pediatrics Committee on Fetus and Newborn; American College of Obstetricians and Gynecologists Committee on Obstetric Practice. Immersion in water during labor and delivery. Pediatrics. 2014 Mar 20. [Epub ahead of print]

2. Pinette MG, Wax J, Wilson E. The risks of underwater birth. Am J Obstet Gynecol. 2004;190:1211-1215. Abstract

3. American College of Obstetricians and Gynecologists. Immersion in water during labor and delivery. Committee Opinion No. 594. Obstet Gynecol. 2014;123:912-915.

4. http://www.medscape.com/viewarticle/822672?nlid=52864_904&src=wnl_edit_medp_obgy&uac=140550BT&spon=16#2

21 Nisan 2014 tarihinde Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 10 Ocak 2023 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.