Vajinismusda Tedavi

27
0

VAJİNİSMUSDA TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Vaginismus tedavisi uzun yıllardır tartışılan, tek bir doğruya sahip olmayan ve şu tedavi seçeneği üstündür diyemeyeceğiniz konulardan biridir. Tarihçeye bakacak olursanız, Masters ve Johnson tarafından bulunan “seks terapisi” aslında tamamen vajinismus tedavisi için ortaya atılmış ve başarılı olmuş bir tedavi yöntemidir. Ancak yıllar içinde bu tedavi yöntemide değişikliğe uğramış ve davranışçı öğeler özellikle internettede karşınıza sürekli çıkan “parmak egzersizleri” tedavi sürecine katılmıştır.

Benim uyguladığım yöntem ana hatları ile “İn vitro duyarsızlaştırma ve Pelvik Rehabilitasyon” olarak özetlenebilir. Her ne kadar Mehmet Sungur Hocam konu ile ilgili önemli psikiatristlerden olup benim yöntemiminde invivo duyarsızlaştırma olduğunu söylesede Cochrane Veri Tabanı uyguladığım yöntemi “invitro” olarak isimlendirmektedir. Bu yabancı kelimelerden banane dediğinizi duyar gibiyim :-)). Ne yapalım serde akademisyenlik var ve bunlar bizim için ilginç tartışmalar. Peki “invivo” kelimesi ne anlama geliyor? vivo fransızca “vivre” yaşamak fiiline köken veren latince kelimedir. Yani psikiatristlerin parmak egzersizine işaret eder. Davranışsal tedavi uygulanırken sizin parmağınızı yani canlı bir uzvunuzu kulanır. Ben ise bazı protezler kullanırım.

Burada vurgulanması gereken; bu yöntem sırasında ne kullandığınızın bir önemi yoktur. Önemli olan aslında size ilişkiye girmeye çalıştığınızda ortaya çıkan panik atağın küçük çaplısını yaşatmak ama en önemlisi bu bu panik atakla başa çıkacak yöntemleri öğretmektir. Yoksa davranışsal tedavi için ne kullandığınızın bir önemi yoktur. Uyguladığımız yöntemin bir üstünlüğü, aynı zamanda pelvik taban kaslarınızı tedavi sırasında size öğretilmesidir.

Hani hep kasılıyorsunuz ve kasılmanıza engel olamadığınızı düşünüyorsunuz ya, işte pelvik rehabilitasyon ile söz geçiremediğiniz ve sürekli kasılan kaslarınıza söz geçirmeye ve onları kontrol etmeye başlarsınız.

Vajinismus çiftinin tedavisinde temelde 2 probleme odaklı  uygulamalar yapılır. Tedavi önce hastanın fobisine yöneliktir. Ancak 3-4 seans sonunda hasta fobisini yenmeye ve kendine güven duymaya başlar. Tedavinin devam eden sürecinde ise pelvis tabanına yönelik egzersizler yaptırılır. Bu egzersizler aynı zamanda hastanın fobisini tamamen ortadan kaldırır.

Tedavi başarım %94.2’dir (Şubat 2012 TJOD İstanbul Toplantısı). Tedavinin olumlu sonlanmasını etkileyen 2 temel faktör vardır: Hastanın düzenli olarak tedaviye gelmesi ve eşinin (bekar hastalar için partnerinin) tedaviye pozitif olarak katılmasıdır.

13 Haziran 2012 tarihinde Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 23 Ağustos 2014 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Bir cevap yazın