Endometriyal Polipler

20
0

Endometriyal PoliplerTanım

Endometriyal polip, rahimin iç dokusundan, endometriumdan kaynaklanan küçük kitlelerdir. Çok önemli kısmı selimdir, iyi huyludur. Sıklıkla kırmızı renkte kaviteye doğru sarkan kitlelerdir. Bazen 5 cm büyüklüğe kadar büyüyebilir, nekroze olabilirler.

Aşağıda nekroze bir polibin histeroskopik çıkarılmasını görüyorsunuz.

Nekroze Polip 2012

http://www.youtube.com/watch?v=w8fRjuk3iDI

 

 

Endometriyal Polipler Neden Oluşurlar?

Endometriyal polip oluşmasındaki en önemli etken yüksek östrojen düzeyleridir. Özellikle perimenopozal dönemde (menopoza çeyrek kala :-)) yükselen östrojen düzeylerine ikincil olarak endometriumda proliferasyona (büyümeye)ebep olur. Bu orantısız büyüme beraberinde polip gelişmini tetikler.

Diğer önemli bir etken ise meme kanseri olgularında tedavi amacıyla kullanılan tamoksifen isimli ilaçtır. Tamoksifen özellikle menopozdaki hastalarda doğrudan rahim içi dokuyu etkileyerek büyük poliplerin oluşmasına sebep olur.

Aşağıda tamoksifen kullanan bir hastanın Endometriyal poliplerini ve histeroskopik ameliyatını görüyorsunuz.

Endometril Polip 2011

http://www.youtube.com/watch?v=uqrOeExg2Vk

 

 

Belirtiler ve Tanı

Endometriyal poliplerin en önemli belirtisi düzensiz adet kanamalarıdır. Bu sıklıkla ara kanamalar şeklinde olabileceği gibi, adetin başında ve sonunda damlama tarzında kendini gösteren kanamalar şeklinde de görülebilir. Hasta adet başlamadan önce damlama tarzında kanamaları olduğunu, adet sonrasıda bu kanamaların devam etmesinden şikayet eder. Adet kanaması bu damlama kanamalarla 10 güne ve üzerinde sürmektedir.

Diğer bir belirti ise hastanın ihmal etmesi sonucu polibin büyüyerek vajinadan dışarı çıkmasıdır. Bu durum Endometriyal ve servikal poliplerde görülür.

Tanı koymak için önce HİDROSONOGRAFİ YAPILMALIDIR. Hidrosnografi rahim içine sıvı verilerek kavitenin daha iyi görünmesinin sağlanmasıdır. Böylece polip bizzat hasta tarafından da izlenebilir ve gereksiz ameliyattanda kaçınılmış olur.

AMELİYAT (HİSTEROSKOPİ) ÖNCESİ MUTLAKA HİDROSONOGRAFİ İLE ENDOMETRİYAL POLİP OLDUĞU DOĞRULANMALIDIR!

 

Tedavi

Endometriyal poliplerin tedavisi cerrahidir! İlaçla tedavisi yoktur. Histeroskopi bir kamera vasıtası ile rahim içinin görüntülenmesi ve gerekli cerrahi müdehalenin yapılmasıdır. Aşağıda bir histeroskopik polip çıkartılmasını görüyorsunuz.

Histeroskopik Endometriyal Polip Ekstirpasyonu

http://www.youtube.com/watch?v=QDqipQruEq8

13 Haziran 2012 tarihinde Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 30 Haziran 2023 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Bir cevap yazın