HPV’yi vücuttan atmayı nasıl hızlandırabiliriz?

7
0

HPV’yi peki vücudumuzdan nasıl hızlıca atabiliriz?

Esasında bu süreyi bizim ayarlamamamız biraz zor ama bazı ko-faktörler son derece önemli. Bunlardan bir tanesi, eğer HPV bulaştıysa, ondan sonra kadın olsanız da erkek olsanız da kendinizi korumanız gerekiyor.

Nasıl koruyacaksınız?

Mutlaka kondom kullanacaksınız, bu önemli. Ve aynı zamanda HPV virüsü genital bölgede iki farklı iki ana kategoride problem yaratıyor. Bunlardan bir tanesi anogenital sistemde, yani sadece rahim ağzında değil, vulvada, vaginada, anüste prekanseröz/ kanser öncesi lezyonlar yapıyor, hatta bunların kanserini yapabiliyor.

Diğeri ise genital siğillere sebep oluyorlar. Şimdi eğer genital siğiller varsa, lütfen önleminizi alın. Özellikle bu siğilleri kanatmayın. Tedavi olun, yani bu siğiller olduğu yerde duruyor olsa bile lütfen kanatmayın, mutlaka tedavi olun.

Artı, tüylerinizi de lütfen kesmeyin. Özellikle ağda, jilet, tüy dökücü krem gibi mekanik temizlikler yapmayın. Bunlar virüslerin atılmasını, virüsün vücudunuzdan atılmasını engelleyecek, aksine sürekli tekrar etmesine neden olacaktır. Bunun dışında, dediğim gibi virüsün en azından vücudunuzda olduğunun farkında olmanız lazım, mutlaka tedavi olmanız gerekiyor.

Ve tabi ki diğer ko-faktörler: Özellikle sigaradan vazgeçmeniz gerekiyor. Sigara gerçekten virüsün vücuttan atılmasını engelliyor, yavaşlatıyor.

Üçüncü bir grup var ki, bunlar yüksel riskli hasta grubumuz bizim için, nedir o; immun-suppresyon yani bağışıklık sistemini baskılayıcı birtakım ilaçlar alan hasta grupları.

Örneğin, kronik böbrek hastası olan hastalar, örneğin sistemik lupuslu hastalar -bunlar sürekli steroid türevi ilaçlar kullanmak zorundalar- ülseratif koliti olan hastalar, böbrek veya karaciğer nakli, organ transplantasyonu geçirmiş olan hastalar. Bunlarda doktorlarıyla kullanarak ilaç dozlarını mutlaka ayarlamak gerekiyor. Ve tabi ki bunun dışında diğer riskli davranışlardan da kaçınmak şart.

2 Şubat 2018 tarihinde Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 10 Ocak 2023 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Bir cevap yazın