Vulvodini Vulvarvestibulitis Üzerine Son Gelişmeler…

18

“Tek hayalim sıkı bir kot giyip dolaşmak hocam” dedi…

Vulvar vestibulitis sendromu, uyarı ile vulvada ağrı olması durumudur. Bu uyarı ilişki sırasında penisin teması dışında tampon, sıkı kot pantolon gibi farklı nedenler de olabilir. Kadında ağrılı ilişkinin en önemli nedenlerindendir.

Tabii böyle anlatınca çok “kolay” geliyor insana hele bu dertten muzdarip olmayanlar için ancak gerçekten kadını psikolojik olarak yaralayan hırpalayan bir problemdir...

Bir hastam “Şu tedavi bitsin en büyük hayalim sıkı bir kot giyip dolaşmak demişti” 🙂 Gerçekten hastalar öylesi mağdur durumdadır.

Sonuç olarak kadının dış genital bölgesinde dokunmak ile aşırı artan, hasta tarafından ağrıdan çok “yanma”, “batma” “kesilme” gibi sıfatlar ile tanımlanan kişiyi hayatından bezdiren bir durum ortaya çıkar.

Vulvar vestibulitis sendromu farklı çalışmalarda toplumda %7 -16 civarında görülmektedir. Ancak tanısı zor konulmakta ve hastalar aylarca farklı ilaçlar ile akıntı tedavisi gördükten sonra sıklıkla bu işte bir iş var diye derdine derman aramaya başlar.

Siz hastalar açısından sıkıntılı ve zor bir süreçtir.
İşte bu konuda son 3 yıl içinde hastalığa neden olan mekanizmalar ile yeni çalışmalar yayınlandı.

Bu videonun belli oranda akademik olsa da, siz hastalara en azından süreç ve tedavi seçenekleri açısından fikir verebileceğine inanıyorum.

Saygı ve Sevgilerimle
İyi ki varsınız…

17 Aralık 2016 tarihinde Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 30 Haziran 2023 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.