Tam Evreleme Endometrium (Rahim) Kanseri Ameliyatı

19
0

https://youtu.be/8fX5MQkV-t4

Rahim kanseri sıklıkla erken evrede yakalanan ve uygun tedavi uygulandığında sıklıkla yüz güldürücü sonuç elde edilen bir jinekolojik kanserdir. Tüm jinekolojik kanserler içinde en sık görülenidir. Obesite, şeker hastalığı, hipertansiyon önemli risk faktörlerini oluşturur. Hastaların önemli bir kısmında ameliyat yapmak ve gerekirse radyoterapi ve/veya kemoterapinin ameliyat sonrası tedaviye eklenmesi gerekir. Uygun hastalarda rahim kanseri ameliyatı rahatlıkla laparoskopik (Kapalı) olarak yapılabilir.
Aşağıdaki videoda, Prof. Dr. Süleyman Engin Akhan tarafından jinekolojik onkoloji prensiplerine uygun olarak evreleme cerrahisi yapılan endometrium kanseri hastasının ameliyatını görüyorsunuz. Ameliyata paraaortik olarak başlamak daha kolay geliyor ekibe. Paraaortik lenfadenektomi (ana damarlardaki lenf nodlarının soyularak alınması), pelvik lenfadenektomi (Rahimin iki yanında yer alan damarların soyularak lenf nodlarının alınması), total abdominal histerektomi (Rahim alma) ve bilateral salpingoooferektomi (Yumurtalıkların alınması) omentektomi ve tabii ki ameliyatın en başında batından asit örneklemesi yapıldı.

10 Haziran 2018 tarihinde Süleyman Engin Akhan tarafından yayınlanmış ve 28 Ekim 2020 tarihinde de son güncelleme yapılmıştır.

Bir cevap yazın